Dlaczego gaz ziemny?

Dla milionów odbiorców na całym świecie odpowiedź jest oczywista. Za użyciem tego źródła energii w domu przemawia zarówno rachunek ekonomiczny, jak i komfort użytkowania. W tym dziale możesz poznać wszystkie argumenty i porównać gaz ziemny z innymi nośnikami energii, które można wykorzystywać w domach i mieszkaniach.

Jak wykonać instalację?

Wewnętrzna instalacja gazowa to ważny element w Twoim domu – powinna być wykonana ze starannością i być dostosowana do każdego budynku indywidualnie.

Przed rozpoczęciem budowy instalacji gazowej potrzebny jest projekt oraz pozwolenie na budowę. Prace powinny być wykonane przez uprawnionego instalatora, a całość instalacji powinna być odebrana w obecności kierownika budowy.

Urządzenia gazowe

Na rynku dostępna jest cała gama gazowych urządzeń grzewczych. Pozwala to wybrać najlepsze rozwiązanie precyzyjnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Oczywiście taki wybór najlepiej poprzeć rozmową z doświadczonym projektantem lub instalatorem – ale i tak warto przynajmniej wstępnie określić swoje potrzeby
i oczekiwania.

Warto pamiętać, że przy wyborze urządzenia gazowego nie zawsze najbardziej opłaca się zwracać uwagę tylko na najniższą cenę zakupu. Wiele urządzeń oferuje oszczędne rozwiązania, które są w stanie wynagrodzić wyższą cenę wieloletnimi oszczędnościami.

Kocioł jednofunkcyjny - to urządzenie do ogrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli zamontujemy dodatkowo do niego zasobnik ciepłej wody, kocioł może być wtedy stosowany także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Moc kotła i pojemność zasobnika powinna być dobrana do wymagań klienta. To rozwiązanie polecane jest w domach jednorodzinnych, w których np. kuchnia i łazienka oddalone są od siebie, a ciepła woda z zasobnika jest w stanie docierać do tych pomieszczeń jednocześnie przy zapewnieniu stabilnej temperatury.

Kocioł dwufunkcyjny - ogrzewa pomieszczenia oraz ciepłą wodę użytkową. Kocioł taki nie wymaga instalowania oddzielnego zasobnika ciepłej wody - zasobnik (o niewielkiej jednak pojemności) może być zintegrowany z kotłem lub też grzanie wody może odbywać się w systemie przepływowym. Kotły dwufunkcyjne są polecane w mieszkaniach oraz w domach z jedną łazienką, zwłaszcza, gdy kocioł znajduje się niezbyt daleko punktu odbioru wody. Zaletą takiego rozwiązania jest niewielka powierzchnia zajmowana przez kocioł (szczególnie istotne w mieszkaniach) oraz niższy koszt niż w przypadku kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem ciepłej wody.

Kocioł kondensacyjny - to specjalny rodzaj kotła pozwalający na osiągnięcie znacznie wyższej (nawet o 15%) sprawności niż tradycyjne kotły gazowe. Kotły kondensacyjne odzyskują energię ze spalin - potrafią schłodzić i skroplić wodę powstającą podczas spalania gazu, która w tradycyjnych kotłach wydalana jest w postaci pary  ze spalinami. Skroplenie wody umożliwia odzyskanie z niej ciepła, które normalnie "ucieka" ze spalinami. Kotły kondensacyjne są bardziej zaawansowane technologicznie od kotłów tradycyjnych, co ma wpływ na koszt zakupu. Jednakże większą cenę zakupu rekompensuje mniejsze zużycie gazu. Roczne oszczędności mogą dochodzić nawet do kilkuset złotych.

 

673_z_aranzacja_genusPremium_evo_web_1